Lęk?!

„Życie zaczyna się tam gdzie kończy się lęk”. – Osho
Lęk?!
Kochani myślę, że największym lękiem człowieka jest lęk przed zmianą, a to
powstrzymuje nas wszystkich przed działaniem.
Długo zastanawiałam się co napisać, podejmując się tematu, który uważam za całkiem istotny dla życia w poczuciu komfortu i zadowolenia z siebie….
Wnioski prowadzą do dwóch problemów czyli : lęk racjonalny, to typowy opór wynikający ze strachu przed nowym i opór przed utratą pewnej wygody, takich naszych starych przyzwyczajeń. Drugi to niejasność i niepewność sytuacji. W tym aspekcie nie chodzi o lęk przed nowym, ale o brak jasności, poprostu niepewność o jutro albo co może się wydarzyć.
Największym lękiem dla mnie są przemówienia publiczne, choć nie brakuje mi pewności siebie.
Napewno towarzyszy temu bardzo duży stres powiązany z odpowiedzialnością.
Często wpadam w pętlę tworzenia czarnych, często mocno przesadzonych, scenariuszy.Obawiam się, że wchodząc na scenę potknę się, zapomnę tekstu lub stracę wątek wypowiedzi. Strach ma wtedy wielkie oczy …. Pomimo mojego lęku, robię to ! wstaję i idę, traktując moją nadchodzącą prezentację jako świetną szansę i pomoc dla innych.
Co za tym idzie myślę,że odwaga.
Czyli co?
To umiejętność stawiania czoła trudnościom i dylematom.
Dla mnie to nie oznacza jednak braku strachu, a raczej pokonywanie go i działanie pomimo uczucia lęku.
Moja odwaga, oznacza życie w zgodzie ze mną, z moimi wartościami to moja szczerość wobec siebie.
Czy odwaga, idzie w parze z odpowiedzialnością?
Tak, uważam odwaga , to branie odpowiedzialności za swoje życie. Wiem, że nie jest to ani łatwe, ani przyjemne, bo o ile prościej i wygodniej jest przerzucić odpowiedzialność na innych ludzi czy okoliczności. Ale paradoksalnie to właśnie przyjęcie odpowiedzialności za siebie daje wolność.
Podsumowując „Lęk” według mnie wynika z braku gotowości do wzięcia pełnej odpowiedzialności za swoje działania. Co Nas powstrzymuje przed odważnym działaniem?
Napewno lęk, że sobie nie poradzimy,obawa przed popełnieniem błędu,brak wiary w swoje umiejętności i wiedzę oraz lęk przed negatywną informacją zwrotną i jej konsekwencjami.
Dziś Ja wybieram zamiast „Lęku ” „Odwagę” i zaufanie do siebie, a Ty? Pamietaj dużo łatwiej iść przez życie mogąc na sobie polegać.
Ja wybieram siebie !
Grazia💚
https://youtu.be/HD6QCb5BtHs